Lucille Lortel Awards Nominations

 

The Off-Broadway League has announced the following nominations in 19 categories for the 32nd Annual Lucille Lortel Awards for Outstanding Achievement Off-Broadway. The Lortel Awards will be presented on Sunday, May 7, 2017.

Outstanding Play

Indecent – Produced by Vineyard Theatre in association with La Jolla Playhouse and Yale Repertory Theatre, Written by Paula Vogel, Created by Paula Vogel & Rebecca Taichman

Oslo – Produced by Lincoln Center Theater, Written by J.T. Rogers

Underground Railroad Game – Produced by Ars Nova, Written by Jennifer Kidwell and Scott R. Sheppard

Vietgone – Produced by Manhattan Theatre Club in association with South Coast Repertory, Written by Qui Nguyen

The Wolves – Produced by The Playwrights Realm in association with New York Stage and Film and Vassar’s Powerhouse Theatre Season, Written by Sarah DeLappe

Outstanding Musical

The Band’s Visit – Produced by Atlantic Theater Company, Music and Lyrics by David Yazbek, Book by Itamar Moses, Based on the screenplay by Eran Kolirin

Dear Evan Hansen – Produced by Second Stage Theatre in association with Stacey Mindich Productions, Book by Steven Levenson, Music and Lyrics by Benj Pasek and Justin Paul

Hadestown – Produced by New York Theatre Workshop, Written by Anaïs Mitchell

Ride the Cyclone- Produced by MCC Theater, Book, Music, and Lyrics by Brooke Maxwell and Jacob Richmond

The Total Bent – Produced by The Public Theater, Text by Stew, Music by Stew and Heidi Rodewald

Outstanding Revival

The Death of the Last Black Man in the Whole Entire World AKA the Negro Book of the Dead – Produced by Signature Theatre, Written by Suzan-Lori Parks

Othello – Produced by New York Theatre Workshop, Written by William Shakespeare,

Signature Plays: Edward Albee’s The Sandbox, María Irene Fornés’ Drowning, and Adrienne Kennedy’s Funnyhouse of a Negro – Produced by Signature Theatre, Written by Edward Albee, María Irene Fornés, and Adrienne Kennedy

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street – Produced by Rachel Edwards, Jenny Gersten, Seaview Productions, Nate Koch, Fiona Rudin, Barrow Street Theatre, Jean Doumanian, Rebecca Gold, and Tooting Arts Club, Music and Lyrics by Stephen Sondheim, Book by Hugh Wheeler, Adaptation by Christopher Bond

Sweet Charity – Produced by The New Group in association with Kevin McCollum, Book by Neil Simon, Music by Cy Coleman, Lyrics by Dorothy Fields

Outstanding Solo Show

Chris Gethard: Career Suicide – Produced by Judd Apatow, Mike Berkowitz, Brian Stern, Mike Lavoie, and Carlee Briglia, Written and Performed by Chris Gethard

Latin History for Morons – Produced by The Public Theater in a co-production with Berkeley Repertory Theatre, Written and Performed by John Leguizamo

Notes From The Field – Produced by Second Stage Theatre and American Repertory Theater, Created, Written, and Performed by Anna Deavere Smith

The Outer Space – Produced by The Public Theater, Book and Lyrics by Ethan Lipton, Music by Ethan Lipton, Vito Dieterle, Eben Levy, and Ian M. Riggs, Performed by Ethan Lipton

Sell/Buy/Date – Produced by Manhattan Theatre Club, Written and Performed by Sarah Jones

Outstanding Director

Will Davis, Men On Boats

Anne Kauffman, A Life

Lila Neugebauer, The Wolves

Bartlett Sher, Oslo

Rebecca Taichman, Indecent

Outstanding Choreographer

Joshua Bergasse, Sweet Charity

David Dorfman, Indecent

Georgina Lamb, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

David Neumann, Hadestown

David Neumann, The Total Bent

Outstanding Lead Actor in a Play

Reed Birney, Man From Nebraska

Michael Emerson, Wakey, Wakey

Lucas Hedges, YEN

Joe Morton, Turn Me Loose

David Hyde Pierce, A Life

Outstanding Lead Actress in a Play

Johanna Day, Sweat

Jennifer Ehle, Oslo

Jennifer Kidwell, Underground Railroad Game

Kecia Lewis, Marie and Rosetta

Maryann Plunkett, Women of a Certain Age

Outstanding Featured Actor in a Play

Michael Aronov, Oslo

Charlie Cox, Incognito

Matthew Maher, Othello

Justice Smith, YEN

Paco Tolson, Vietgone

Outstanding Featured Actress in a Play

Jocelyn Bioh, Everybody

Hannah Cabell, The Moors

Randy Graff, The Babylon Line

Ari Graynor, YEN

Nana Mensah, Man From Nebraska

Outstanding Lead Actor in a Musical

Ato Blankson-Wood, The Total Bent

Shuler Hensley, Sweet Charity

Patrick Page, Hadestown

Ben Platt, Dear Evan Hansen

Jeremy Secomb, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Outstanding Lead Actress in a Musical

Sutton Foster, Sweet Charity

Amber Gray, Hadestown

Jo Lampert, Joan of Arc: Into the Fire

Katrina Lenk, The Band’s Visit

Siobhan McCarthy, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Outstanding Featured Actor in a Musical

Nathan Lee Graham, The View UpStairs

Gus Halper, Ride the Cyclone

Joel Perez, Sweet Charity

Ari’el Stachel, The Band’s Visit

Chris Sullivan, Hadestown

Outstanding Featured Actress in a Musical

Asmeret Ghebremichael, Sweet Charity

Rachel Bay Jones, Dear Evan Hansen

Betsy Morgan, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Emily Rohm, Ride the Cyclone

Karen Ziemba, Kid Victory

Outstanding Scenic Design

Scott Davis, Ride the Cyclone

Rachel Hauck, Hadestown

Laura Jellinek, A Life

Mimi Lien, Signature Plays: Edward Albee’s The Sandbox, María Irene Fornés’ Drowning, and Adrienne Kennedy’s Funnyhouse of a Negro

Jason Sherwood, The View UpStairs

Outstanding Costume Design

Montana Blanco, The Death of the Last Black Man in the Whole Entire World AKA the Negro Book of the Dead

Tilly Grimes, Underground Railroad Game

Susan Hilferty, Love, Love, Love

Sarah Laux, The Band’s Visit

Emily Rebholz, Indecent

Outstanding Lighting Design

Mark Barton, Signature Plays: Edward Albee’s The Sandbox, María Irene Fornés’ Drowning, and Adrienne Kennedy’s Funnyhouse of a Negro

Jane Cox, Othello

Greg Hofmann, Ride the Cyclone

Amy Mae, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Ben Stanton, YEN

Outstanding Sound Design

Mikhail Fiksel, A Life

Robert Kaplowitz, Hadestown

Stowe Nelson, Small Mouth Sounds

Nevin Steinberg, Wakey, Wakey

Matt Stine, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Outstanding Projection Design

Elaine McCarthy, Notes From The Field

Duncan McLean, Privacy

Jared Mezzochi, Vietgone

Peter Nigrini, Dear Evan Hansen

Peter Nigrini, Wakey, Wakey

HONORARY AWARDS

Lifetime Achievement Award

William Ivey Long

Playwrights’ Sidewalk Inductee

Lynn Nottage

Edith Oliver Service to Off-Broadway Award

Harold Wolpert

Share